Home      Latest      Get Involved      Campaigns      Consultations      Site Map

Freedom for Children to Grow

The Law Relating to
Home Education


What Your Local Authority
Can Do For You


What Your MPs and Local
Councillors Can Do For You


What The Media
Can Do For You


Useful Links


All MPs

STOP PRESS MARCH 2010
The Children, Schools & Families Bill is now going through the House of Lords
where it will run out of time before the general election.
The fate of the home education Clause will then be decided in "the wash-up".
Please write to your MP or go and see your MP and ask him/her to pass your concerns on
to the Secretary of State, Ed Balls. See here for more information


Read our new page explaining why now is a good time to write to your MP, with links to background information plus a sample letter for you to customise.

Also think about going to visit your MP. This is a chance to raise awareness of home education and to dispel prejudices and stereotypes. Your MP will also be much more motivated to speak in Parliament on behalf of home educators if he or she has actually met a home educating family. Read more here.

The more constituents who contact an individual MP, the stronger the message. If an MP hears from three different people on the same issue, then it is a live topic. We can be encouraged by how many people are already making contact with their MPs, but if more home educators take action, we can achieve much more.

It would be useful to us if you could let us know when you write, and then if you get a response. We would like to ensure that every MP in England is aware that they have constituents who will be watching what is said regarding home education.

Below is a list of English MPs. As each one is contacted, and we are made aware of it, we will highlight this on the list below. If they respond positively, the colour will change to green. We are also noting if an MP signs either of the Early Day Motions relating to home education (1794 and 1795).
Name Party Constituency
Diane Abbott Labour Hackney North & Stoke Newington
Gerry Adams Sinn Fein Belfast West
Adam Afriyie Conservative Windsor
Nick Ainger Labour Carmarthen West & South Pembrokeshire
Bob Ainsworth Labour Coventry North East
Peter Ainsworth Conservative East Surrey
Danny Alexander Liberal Democrat Inverness, Nairn, Badenoch & Strathspey
Douglas Alexander Labour Paisley & Renfrewshire South
Graham Allen Labour Nottingham North
David Amess EDM 1785 Conservative Southend West
Michael Ancram Conservative Devizes
David Anderson EDM 1785 Labour Blaydon
Janet Anderson Labour Rossendale & Darwen
James ArbuthnotEDM 1785 Conservative North East Hampshire
Hilary Armstrong Labour North West Durham
Charlotte Atkins Labour Staffordshire Moorlands
Peter Atkinson EDM 1785 Conservative Hexham
Ian Austin Labour Dudley North
John Austin Labour Erith & Thamesmead
Richard Bacon Conservative South Norfolk
Adrian Bailey Labour West Bromwich West
Vera Baird Labour Redcar
Norman Baker EDM 1784 Liberal Democrat Lewes
Tony Baldry Conservative Banbury
Edward Balls Labour Normanton
Gordon Banks Labour Ochil & Perthshire South
Gregory Barker Conservative Bexhill & Battle
Celia Barlow Labour Hove
John Baron Conservative Billericay
John Barrett Liberal Democrat Edinburgh West
Kevin Barron Labour Rother Valley
John Battle Labour Leeds West
Hugh Bayley Labour York, City of
Margaret Beckett Labour Derby South
Anne Begg Labour Aberdeen South
Alan Beith EDM 1784 Liberal Democrat Berwick-upon-Tweed
Stuart Bell Labour Middlesbrough
Henry Bellingham Conservative North West Norfolk
Hilary Benn Labour Leeds Central
Joe Benton Labour Bootle
Richard Benyon Conservative Newbury
John Bercow Conservative Buckingham
Paul Beresford Conservative Mole Valley
Roger Berry Labour Kingswood
Clive Betts Labour Sheffield, Attercliffe
Brian Binley Conservative Northampton South
Liz Blackman Labour Erewash
Roberta Blackman-Woods Labour Durham, City of
Hazel Blears Labour Salford
Bob Blizzard Labour Waveney
David Blunkett Labour Sheffield, Brightside
Crispin Blunt Conservative Reigate
Peter Bone Conservative Wellingborough
David Borrow Labour South Ribble
Tim Boswell Conservative Daventry
Peter Bottomley EDM 1784 & 1785 Conservative Worthing West
Ben Bradshaw Labour Exeter
Graham Brady Conservative Altrincham & Sale West
Tom Brake Liberal Democrat Carshalton & Wallington
Julian Brazier Conservative Canterbury
Colin Breed EDM 1784 Liberal Democrat South East Cornwall
Kevin Brennan Labour Cardiff West
James Brokenshire Conservative Hornchurch
Annette Brooke Liberal Democrat Mid Dorset & North Poole
Gordon Brown Labour Kirkcaldy & Cowdenbeath
Lyn Brown Labour West Ham
Nick Brown Labour Newcastle upon Tyne East & Wallsend
Russell Brown Labour Dumfries & Galloway
Des Browne Labour Kilmarnock & Loudoun
Jeremy Browne Liberal Democrat Taunton
Angela Browning Conservative Tiverton & Honiton
Malcolm Bruce Liberal Democrat Gordon
Chris Bryant Labour Rhondda
Karen Buck Labour Regent's Park & Kensington North
Richard Burden Labour Birmingham, Northfield
Colin Burgon Labour Elmet
Andy Burnham Labour Leigh
Simon BurnsEDM 1785 Conservative West Chelmsford
David Burrowes Conservative Enfield, Southgate
Paul Burstow Liberal Democrat Sutton & Cheam
Alistair BurtEDM 1785 Conservative North East Bedfordshire
Lorely Burt Liberal Democrat Solihull
Dawn Butler Labour Brent South
John Butterfill Conservative Bournemouth West
Stephen Byers Labour North Tyneside
Liam Byrne Labour Birmingham, Hodge Hill
Vincent Cable Liberal Democrat Twickenham
Richard Caborn Labour Sheffield Central
David Cairns Labour Inverclyde
David Cameron Conservative Witney
Alan Campbell Labour Tynemouth
Gregory CampbellEDM 1785 & 1784 DUP East Londonderry
Menzies Campbell Liberal Democrat Fife North East
Ronnie Campbell Labour Blyth Valley
Alistair Carmichael Liberal Democrat Orkney & Shetland
Douglas Carswell Conservative Harwich
William Cash Conservative Stone
Martin Caton Labour Gower
Ian Cawsey Labour Brigg & Goole
Colin Challen Labour Morley & Rothwell
Ben Chapman Labour Wirral South
David Chaytor Labour Bury North
Christopher Chope Conservative Christchurch
Michael Clapham Labour Barnsley West & Penistone
James Clappison Conservative Hertsmere
Greg Clark Conservative Tunbridge Wells
Katy Clark Labour Ayrshire North & Arran
Paul Clark Labour Gillingham
Charles Clarke Labour Norwich South
Kenneth Clarke Conservative Rushcliffe
Tom Clarke Labour Coatbridge, Chryston & Bellshill
Nicholas Clegg Liberal Democrat Sheffield, Hallam
David Clelland Labour Tyne Bridge
Geoffrey Clifton-Brown Conservative Cotswold
Ann Clwyd Labour Cynon Valley
Vernon Coaker Labour Gedling
Ann Coffey Labour Stockport
Harry Cohen Labour Leyton & Wanstead
Michael Connarty Labour Linlithgow & Falkirk East
Derek Conway EDM 1785 Independent Old Bexley & Sidcup
Frank Cook Labour Stockton North
Rosie Cooper Labour West Lancashire
Yvette Cooper Labour Pontefract & Castleford
Jeremy CorbynEDM 1785 Labour Islington North
Patrick Cormack Conservative South Staffordshire
Jim Cousins Labour Newcastle upon Tyne Central
Geoffrey Cox Conservative Torridge & West Devon
Stephen Crabb Conservative Preseli Pembrokeshire
David Crausby Labour Bolton North East
Mary Creagh Labour Wakefield
Jon Cruddas Labour Dagenham
Ann Cryer Labour Keighley
John Cummings Labour Easington
Jim Cunningham Labour Coventry South
Tony Cunningham Labour Workington
David Curry Conservative Skipton & Ripon
Claire Curtis-Thomas Labour Crosby
Alistair Darling Labour Edinburgh South West
Edward Davey Liberal Democrat Kingston & Surbiton
Wayne David Labour Caerphilly
Ian Davidson Labour Glasgow South West
Dai Davies Independent Blaenau Gwent
David Davies Conservative Monmouth
Philip Davies EDM 1784 & 1785 Conservative Shipley
Quentin Davies Labour Grantham & Stamford
David Davis Conservative Haltemprice & Howden
Janet Dean Labour Burton
John Denham Labour Southampton, Itchen
Jim Devine Labour Livingston
Parmjit Dhanda Labour Gloucester
Andrew Dismore Labour Hendon
Jonathan Djanogly Conservative Huntingdon
Jim Dobbin Labour Heywood & Middleton
Frank Dobson Labour Holborn & St Pancras
Nigel Dodds EDM 1785 & 1784 DUP Belfast North
Pat Doherty Sinn Fein West Tyrone
Jeffrey M Donaldson DUP Lagan Valley
Brian H Donohoe Labour Ayrshire Central
Frank Doran Labour Aberdeen North
Stephen Dorrell Conservative Charnwood
Nadine Dorries Conservative Mid Bedfordshire
Jim Dowd Labour Lewisham West
David Drew Labour Stroud
James Duddridge Conservative Rochford & Southend East
Alan Duncan Conservative Rutland & Melton
Iain Duncan Smith Conservative Chingford & Woodford Green
Philip Dunne Conservative Ludlow
Mark Durkan EDM 1785 Social Democratic and Labour Party Foyle
Angela Eagle Labour Wallasey
Maria Eagle Labour Liverpool, Garston
Clive Efford Labour Eltham
Louise Ellman Labour Liverpool, Riverside
Tobias Ellwood Conservative Bournemouth East
Natascha Engel Labour North East Derbyshire
Jeff Ennis Labour Barnsley East & Mexborough
Bill Etherington Labour Sunderland North
Nigel Evans Conservative Ribble Valley
David Evennett Conservative Bexleyheath & Crayford
Michael Fabricant Conservative Lichfield
Michael Fallon Conservative Sevenoaks
Paul Farrelly Labour Newcastle-under-Lyme
Tim Farron EDM 1784 Liberal Democrat Westmorland & Lonsdale
Lynne Featherstone Liberal Democrat Hornsey & Wood Green
Frank Field Labour Birkenhead
Mark Field EDM 1785 Conservative Cities of London & Westminster
Mark Fisher Labour Stoke-on-Trent Central
Jim Fitzpatrick Labour Poplar & Canning Town
Robert Flello Labour Stoke-on-Trent South
Caroline Flint Labour Don Valley
Paul Flynn Labour Newport West
Barbara Follett Labour Stevenage
Don Foster EDM 1784 Liberal Democrat Bath
Michael Foster Labour Worcester
Michael Jabez Foster Labour Hastings & Rye
Liam Fox Conservative Woodspring
Hywel Francis Labour Aberavon
Mark Francois Conservative Rayleigh
Christopher Fraser Conservative South West Norfolk
Roger Gale Conservative North Thanet
George Galloway Respect Bethnal Green & Bow
Mike Gapes Labour Ilford South
Barry Gardiner Labour Brent North
Edward Garnier Conservative Harborough
David Gauke Conservative South West Hertfordshire
Andrew George EDM 1784 & 1785 Liberal Democrat St Ives
Bruce George Labour Walsall South
Neil Gerrard EDM 1785 Labour Walthamstow
Nick Gibb Conservative Bognor Regis & Littlehampton
Ian Gibson Labour Norwich North
Sandra Gidley EDM 1784 Liberal Democrat Romsey
Michelle Gildernew Sinn Fein Fermanagh & South Tyrone
Cheryl Gillan Conservative Chesham & Amersham
Linda Gilroy Labour Plymouth, Sutton
Roger Godsiff Labour Birmingham, Sparkbrook & Small Heath
Paul Goggins Labour Wythenshawe & Sale East
Julia Goldsworthy Liberal Democrat Falmouth & Camborne
Helen Goodman Labour Bishop Auckland
Paul Goodman Conservative Wycombe
Robert Goodwill Conservative Scarborough & Whitby
Michael Gove Conservative Surrey Heath
James Gray Conservative North Wiltshire
Chris Grayling Conservative Epsom & Ewell
Damian Green Conservative Ashford
Justine Greening Conservative Putney
John Greenway Conservative Ryedale
Dominic Grieve Conservative Beaconsfield
Nia Griffith Labour Llanelli
Nigel Griffiths Labour Edinburgh South
John Grogan Labour Selby
John GummerEDM 1785 Conservative Suffolk Coastal
Andrew Gwynne Labour Denton & Reddish
William Hague Conservative Richmond (Yorks)
Peter Hain Labour Neath
Mike Hall Labour Weaver Vale
Patrick Hall Labour Bedford
David Hamilton Labour Midlothian
Fabian Hamilton Labour Leeds North East
Philip Hammond Conservative Runnymede & Weybridge
Stephen Hammond Conservative Wimbledon
Mike Hancock EDM 1785 & 1784 Liberal Democrat Portsmouth South
Greg Hands Conservative Hammersmith & Fulham
David Hanson Labour Delyn
Harriet Harman Labour Camberwell & Peckham
Mark Harper Conservative Forest of Dean
Evan Harris EDM 1784 Liberal Democrat Oxford West & Abingdon
Tom Harris Labour Glasgow South
Nick Harvey EDM 1785 & 1784 Liberal Democrat North Devon
Alan Haselhurst - Saffron Walden
Dai Havard Labour Merthyr Tydfil & Rhymney
John Hayes Conservative South Holland & The Deepings
Sylvia Heal - Halesowen & Rowley Regis
Oliver Heald EDM 1785 Conservative North East Hertfordshire
John Healey Labour Wentworth
David Heath Liberal Democrat Somerton & Frome
David Heathcoat-Amory Conservative Wells
John Hemming EDM 1784 & 1785 Liberal Democrat Birmingham, Yardley
Doug Henderson Labour Newcastle upon Tyne North
Mark Hendrick Labour Preston
Charles Hendry Conservative Wealden
Stephen Hepburn Labour Jarrow
John Heppell Labour Nottingham East
Nick Herbert Conservative Arundel & South Downs
Lady Hermon UUP North Down
Stephen Hesford Labour Wirral West
Patricia Hewitt Labour Leicester West
David Heyes Labour Ashton-under-Lyne
Keith Hill Labour Streatham
Meg Hillier Labour Hackney South & Shoreditch
Mark Hoban Conservative Fareham
Margaret Hodge Labour Barking
Sharon Hodgson Labour Gateshead East & Washington West
Kate Hoey Labour Vauxhall
Douglas Hogg Conservative Sleaford & North Hykeham
Philip Hollobone Conservative Kettering
Adam Holloway Conservative Gravesham
Paul Holmes Liberal Democrat Chesterfield
Jimmy Hood Labour Lanark & Hamilton East
Geoff Hoon Labour Ashfield
Phil Hope Labour Corby
Kelvin Hopkins Labour Luton North
John Horam Conservative Orpington
Martin Horwood Liberal Democrat Cheltenham
Stewart Hosie Scottish National Party Dundee East
Michael Howard Conservative Folkestone & Hythe
David Howarth Liberal Democrat Cambridge
George Howarth Labour Knowsley North & Sefton East
Gerald Howarth Conservative Aldershot
John Howell Conservative Henley
Kim Howells Labour Pontypridd
Lindsay Hoyle Labour Chorley
Beverley Hughes Labour Stretford & Urmston
Simon HughesEDM 1785 & 1784 Liberal Democrat North Southwark & Bermondsey
Christopher Huhne Liberal Democrat Eastleigh
Joan Humble Labour Blackpool North & Fleetwood
Jeremy Hunt Conservative South West Surrey
Mark Hunter EDM 1784 & 1785 Liberal Democrat Cheadle
Nick Hurd Conservative Ruislip - Northwood
John Hutton Labour Barrow & Furness
Brian Iddon Labour Bolton South East
Eric Illsley Labour Barnsley Central
Adam Ingram Labour East Kilbride, Strathaven & Lesmahagow
Huw Irranca-Davies Labour Ogmore
Michael Jack Conservative Fylde
Glenda Jackson Labour Hampstead & Highgate
Stewart Jackson Conservative Peterborough
Sin James Labour Swansea East
Bernard Jenkin Conservative North Essex
Brian Jenkins Labour Tamworth
Alan Johnson Labour Kingston upon Hull West & Hessle
Diana Johnson Labour Kingston upon Hull North
David Jones Conservative Clwyd West
Helen Jones Labour Warrington North
Kevan Jones Labour North Durham
Lynne Jones Labour Birmingham, Selly Oak
Martyn Jones Labour Clwyd South
Tessa Jowell Labour Dulwich & West Norwood
Eric Joyce Labour Falkirk
Gerald Kaufman Labour Manchester, Gorton
Daniel Kawczynski Conservative Shrewsbury & Atcham
Sally Keeble Labour Northampton North
Barbara Keeley Labour Worsley
Alan Keen Labour Feltham & Heston
Ann Keen Labour Brentford & Isleworth
Paul Keetch EDM 1784 & 1785 Liberal Democrat Hereford
Ruth Kelly Labour Bolton West
Fraser Kemp Labour Houghton & Washington East
Charles Kennedy Liberal Democrat Ross, Skye & Lochaber
Jane Kennedy Labour Liverpool, Wavertree
Robert Key Conservative Salisbury
Sadiq Khan Labour Tooting
David Kidney Labour Stafford
Peter Kilfoyle Labour Liverpool, Walton
Julie Kirkbride EDM 1785 Conservative Bromsgrove
Greg Knight Conservative East Yorkshire
Jim Knight Labour South Dorset
Susan Kramer Liberal Democrat Richmond Park
Ashok Kumar Labour Middlesbrough South & East Cleveland
Stephen Ladyman Labour South Thanet
Eleanor Laing Conservative Epping Forest
Jacqui Lait Conservative Beckenham
Norman Lamb Liberal Democrat North Norfolk
David Lammy Labour Tottenham
Mark Lancaster Conservative North East Milton Keynes
Andrew Lansley Conservative South Cambridgeshire
David Laws Liberal Democrat Yeovil
Bob Laxton Labour Derby North
Mark Lazarowicz Labour Edinburgh North & Leith
John Leech EDM 1784 & 1785 Liberal Democrat Manchester, Withington
Edward Leigh EDM 1785 & 1784 Conservative Gainsborough
David Lepper Labour Brighton, Pavilion
Oliver Letwin Conservative West Dorset
Tom Levitt Labour High Peak
Ivan Lewis Labour Bury South
Julian Lewis Conservative New Forest East
Ian Liddell-Grainger Conservative Bridgwater
David Lidington Conservative Aylesbury
Peter Lilley EDM 1785 Conservative Hitchin & Harpenden
Martin Linton Labour Battersea
Tony Lloyd Labour Manchester Central
Elfyn Llwyd EDM 1785 Plaid Cymru Meirionnydd Nant Conwy
Michael Lord - Central Suffolk & North Ipswich
Tim Loughton Conservative East Worthing & Shoreham
Andrew Love Labour Edmonton
Ian Lucas Labour Wrexham
Peter Luff Conservative Mid Worcestershire
Andrew MacKay Conservative Bracknell
Andrew MacKinlay Labour Thurrock
David Maclean Conservative Penrith & The Border
Angus MacNeil Scottish National Party Na h-Eileanan an Iar
Denis MacShane Labour Rotherham
Fiona Mactaggart Labour Slough
Khalid Mahmood Labour Birmingham, Perry Barr
Anne Main EDM 1785 Conservative St Albans
Shahid Malik Labour Dewsbury
Humfrey Malins Conservative Woking
Judy Mallaber Labour Amber Valley
John Mann Labour Bassetlaw
John Maples Conservative Stratford-on-Avon
Rob Marris Labour Wolverhampton South West
Gordon Marsden Labour Blackpool South
Robert Marshall-Andrews EDM 1785 Labour Medway
Michael Martin - Glasgow North East
Eric Martlew Labour Carlisle
John Mason Scottish National Party Glasgow East
Michael Mates EDM 1784 Conservative East Hampshire
Francis Maude Conservative Horsham
Theresa May Conservative Maidenhead
Thomas McAvoy Labour Rutherglen & Hamilton West
Stephen McCabe Labour Birmingham, Hall Green
Chris McCafferty Labour Calder Valley
Kerry McCarthy Labour Bristol East
Sarah McCarthy-Fry Labour Portsmouth North
Ian McCartney Labour Makerfield
William McCrea EDM 1785 & 1784 DUP South Antrim
Siobhain McDonagh Labour Mitcham & Morden
Alasdair McDonnell Social Democratic and Labour Party Belfast South
John McDonnellEDM 1785 & 1784 Labour Hayes & Harlington
Patrick McFadden Labour Wolverhampton South East
John McFall Labour West Dunbartonshire
James McGovern Labour Dundee West
Eddie McGrady Social Democratic and Labour Party South Down
Martin McGuinness Sinn Fein Mid Ulster
Anne McGuire Labour Stirling
Anne McIntosh Conservative Vale of York
Shona McIsaac Labour Cleethorpes
Ann McKechin Labour Glasgow North
Rosemary McKenna Labour Cumbernauld, Kilsyth & Kirkintilloch East
Patrick McLoughlin Conservative West Derbyshire
Tony McNulty Labour Harrow East
Michael Meacher Labour Oldham West & Royton
Alan Meale Labour Mansfield
Patrick Mercer Conservative Newark
Gillian Merron Labour Lincoln
Alun Michael Labour Cardiff South & Penarth
Alan Milburn Labour Darlington
David Miliband Labour South Shields
Edward Miliband Labour Doncaster North
Andrew Miller Labour Ellesmere Port & Neston
Maria Miller Conservative Basingstoke
Anne MiltonConservativeGuildford
Andrew Mitchell Conservative Sutton Coldfield
Austin Mitchell Labour Great Grimsby
Anne Moffat Labour East Lothian
Laura Moffatt Labour Crawley
Chris Mole Labour Ipswich
Madeleine Moon Labour Bridgend
Michael Moore Liberal Democrat Berwickshire, Roxburgh & Selkirk
Margaret Moran Labour Luton South
Jessica Morden Labour Newport East
Julie Morgan Labour Cardiff North
Elliot Morley Labour Scunthorpe
Malcolm Moss Conservative North East Cambridgeshire
Kali Mountford Labour Colne Valley
George Mudie Labour Leeds East
Greg Mulholland Liberal Democrat Leeds North West
Chris Mullin Labour Sunderland South
David Mundell Conservative Dumfriesshire, Clydesdale & Tweeddale
Meg Munn Labour Sheffield, Heeley
Conor Murphy Sinn Fein Newry & Armagh
Denis Murphy Labour Wansbeck
Jim Murphy Labour Renfrewshire East
Paul Murphy Labour Torfaen
Andrew Murrison Conservative Westbury
Doug Naysmith Labour Bristol North West
Bob Neill Conservative Bromley & Chislehurst
Brooks Newmark Conservative Braintree
Dan Norris Labour Wansdyke
Mike O'Brien Labour North Warwickshire
Stephen O'Brien Conservative Eddisbury
Edward O'Hara Labour Knowsley South
Mark Oaten Liberal Democrat Winchester
Bill Olner Labour Nuneaton
Lembit pik Liberal Democrat Montgomeryshire
George Osborne Conservative Tatton
Sandra Osborne Labour Ayr, Carrick & Cumnock
Richard Ottaway Conservative Croydon South
Albert Owen Labour Ynys Mn
James Paice Conservative South East Cambridgeshire
Ian Paisley DUP North Antrim
Nick Palmer Labour Broxtowe
Owen Paterson Conservative North Shropshire
Ian Pearson Labour Dudley South
Andrew Pelling Independent Croydon Central
Michael Penning Conservative Hemel Hempstead
John Penrose Conservative Weston-Super-Mare
Eric Pickles Conservative Brentwood & Ongar
James Plaskitt Labour Warwick & Leamington
Greg Pope Labour Hyndburn
Stephen Pound Labour Ealing North
Bridget Prentice Labour Lewisham East
Gordon Prentice Labour Pendle
John Prescott Labour Kingston upon Hull East
Adam Price Plaid Cymru Carmarthen East & Dinefwr
Dawn Primarolo Labour Bristol South
Mark Prisk Conservative Hertford & Stortford
Mark Pritchard Conservative Wrekin, The
Gwyn Prosser Labour Dover
John Pugh Liberal Democrat Southport
Ken Purchase Labour Wolverhampton North East
James Purnell Labour Stalybridge & Hyde
Bill Rammell Labour Harlow
John Randall Conservative Uxbridge
Nick Raynsford Labour Greenwich & Woolwich
John Redwood Conservative Wokingham
Andy Reed Labour Loughborough
Jamie Reed Labour Copeland
Alan Reid Liberal Democrat Argyll & Bute
John Reid Labour Airdrie & Shotts
Willie Rennie Liberal Democrat Dunfermline & Fife West
Malcolm Rifkind Conservative Kensington & Chelsea
Linda Riordan Labour Halifax
Andrew Robathan Conservative Blaby
Angus Robertson Scottish National Party Moray
Hugh Robertson Conservative Faversham & Mid Kent
John Robertson Labour Glasgow North West
Laurence Robertson Conservative Tewkesbury
Geoffrey Robinson Labour Coventry North West
Iris Robinson EDM 1785 & 1984 DUP Strangford
Peter Robinson DUP Belfast East
Daniel Rogerson Liberal Democrat North Cornwall
Terry Rooney Labour Bradford North
Andrew Rosindell Conservative Romford
Paul Rowen Liberal Democrat Rochdale
Frank Roy Labour Motherwell & Wishaw
Lindsay Roy Labour Glenrothes
Chris Ruane Labour Vale of Clwyd
Joan Ruddock Labour Lewisham, Deptford
David Ruffley Conservative Bury St Edmunds
Bob Russell Liberal Democrat Colchester
Christine Russell Labour Chester, City of
Joan Ryan EDM 1785 Labour Enfield North
Alex Salmond Scottish National Party Banff & Buchan
Martin Salter Labour Reading West
Adrian Sanders Liberal Democrat Torbay
Mohammad Sarwar Labour Glasgow Central
Lee Scott Conservative Ilford North
Alison Seabeck Labour Plymouth, Devonport
Andrew SelousConservativeSouth West Bedfordshire
Grant ShappsConservativeWelwyn Hatfield
Virendra Sharma Labour Ealing, Southall
Jonathan R Shaw Labour Chatham & Aylesford
Barry Sheerman Labour Huddersfield
Richard Shepherd Conservative Aldridge-Brownhills
Jim Sheridan Labour Paisley & Renfrewshire North
Clare Short Independent Labour Birmingham, Ladywood
Mark Simmonds Conservative Boston & Skegness
Sin Simon Labour Birmingham, Erdington
Alan Simpson EDM 1785 & 1784 Labour Nottingham South
David Simpson DUP Upper Bann
Keith Simpson Conservative Mid Norfolk
Marsha Singh Labour Bradford West
Dennis Skinner Labour Bolsover
Andrew Slaughter Labour Ealing, Acton & Shepherd's Bush
Andrew Smith Labour Oxford East
Angela Smith Labour Basildon
Angela Smith Labour Sheffield, Hillsborough
Geraldine Smith Labour Morecambe & Lunesdale
Jacqui Smith Labour Redditch
John Smith Labour Vale of Glamorgan
Robert Smith Liberal Democrat Aberdeenshire West & Kincardine
Anne Snelgrove Labour South Swindon
Nicholas Soames Conservative Mid Sussex
Peter Soulsby Labour Leicester South
Helen Southworth Labour Warrington South
John Spellar Labour Warley
Caroline Spelman Conservative Meriden
Michael Spicer Conservative West Worcestershire
Bob Spink Independent Castle Point
Richard Spring Conservative West Suffolk
John Stanley Conservative Tonbridge & Malling
Phyllis Starkey Labour Milton Keynes South West
Anthony Steen Conservative Totnes
Ian Stewart Labour Eccles
Howard Stoate Labour Dartford
Gavin Strang Labour Edinburgh East
Jack Straw Labour Blackburn
Gary Streeter Conservative South West Devon
Graham Stringer Labour Manchester, Blackley
Gisela Stuart Labour Birmingham, Edgbaston
Graham Stuart Conservative Beverley & Holderness
Andrew Stunell EDM 1784 Liberal Democrat Hazel Grove
Gerry Sutcliffe Labour Bradford South
Desmond Swayne Conservative New Forest West
Jo Swinson EDM 1784 Liberal Democrat East Dunbartonshire
Hugo Swire Conservative East Devon
Robert Syms Conservative Poole
Mark Tami Labour Alyn & Deeside
Peter Tapsell Conservative Louth & Horncastle
Dari Taylor Labour Stockton South
David Taylor Labour North West Leicestershire
Ian Taylor Conservative Esher & Walton
Matthew Taylor Liberal Democrat Truro & St Austell
Richard Taylor Independent Wyre Forest
Sarah Teather Liberal Democrat Brent East
Gareth Thomas Labour Harrow West
Emily Thornberry Labour Islington South & Finsbury
John Thurso Liberal Democrat Caithness, Sutherland & Easter Ross
Stephen Timms Labour East Ham
Edward Timpson Conservative Crewe & Nantwich
Paddy Tipping Labour Sherwood
Mark Todd Labour South Derbyshire
Don Touhig Labour Islwyn
David Tredinnick Conservative Bosworth
Jon Trickett Labour Hemsworth
Paul Truswell Labour Pudsey
Andrew Turner Conservative Isle of Wight
Desmond Turner Labour Brighton, Kemptown
Neil Turner Labour Wigan
Derek Twigg Labour Halton
Andrew Tyrie Conservative Chichester
Kitty Ussher Labour Burnley
Edward Vaizey Conservative Wantage
Shailesh Vara Conservative North West Cambridgeshire
Keith Vaz Labour Leicester East
Peter ViggersEDM 1785 Conservative Gosport
Theresa Villiers Conservative Chipping Barnet
Rudi Vis Labour Finchley & Golders Green
Charles Walker Conservative Broxbourne
Ben Wallace Conservative Lancaster & Wyre
Joan Walley Labour Stoke-on-Trent North
Robert Walter EDM 1785 Conservative North Dorset
Lynda Waltho Labour Stourbridge
Claire Ward Labour Watford
Robert Wareing Independent Liverpool, West Derby
Nigel Waterson Conservative Eastbourne
Angela Watkinson Conservative Upminster
Tom Watson Labour West Bromwich East
Dave Watts Labour St Helens North
Steve Webb Liberal Democrat Northavon
Michael Weir Scottish National Party Angus
Alan Whitehead Labour Southampton, Test
John Whittingdale Conservative Maldon & East Chelmsford
Malcolm Wicks Labour Croydon North
Ann Widdecombe Conservative Maidstone & The Weald
Bill Wiggin Conservative Leominster
David Willetts Conservative Havant
Alan Williams Labour Swansea West
Betty Williams Labour Conwy
Hywel Williams EDM 1785 Plaid Cymru Caernarfon
Mark Williams EDM 1784 Liberal Democrat Ceredigion
Roger Williams EDM 1784 Liberal Democrat Brecon & Radnorshire
Stephen Williams Liberal Democrat Bristol West
Phil Willis EDM 1785 & 1784 Liberal Democrat Harrogate & Knaresborough
Jennifer Willott Liberal Democrat Cardiff Central
Michael Wills Labour North Swindon
David WilshireEDM 1785 Conservative Spelthorne
Phil Wilson Labour Sedgefield
Robert Wilson Conservative Reading East
Sammy Wilson DUP East Antrim
David Winnick Labour Walsall North
Ann Winterton EDM 1785 Conservative Congleton
Nicholas Winterton EDM 1785 Conservative Macclesfield
Rosie Winterton Labour Doncaster Central
Pete Wishart Scottish National Party Perth & Perthshire North
Mike Wood Labour Batley & Spen
Shaun Woodward Labour St Helens South
Phil Woolas Labour Oldham East & Saddleworth
Anthony D Wright Labour Great Yarmouth
David Wright Labour Telford
Iain Wright Labour Hartlepool
Jeremy Wright Conservative Rugby & Kenilworth
Tony Wright Labour Cannock Chase
Derek Wyatt Labour Sittingbourne & Sheppey
Tim Yeo Conservative South Suffolk
George Young Conservative North West Hampshire
Richard Younger-Ross Liberal Democrat Teignbridge


Food for Thought:
Home Education for Teenagers

In the News

The DCSF thinks school is the best place for children.
Here at Education Otherwise Campaign Website,
we beg to differ

Iris Harrison's
HE Diary

Press Enquiries

Donate to the Campaign

Join Education Otherwise
Join Education Otherwise

Click here to join EO Yahoo Group
Join EO Yahoo Group